IXYS MDC500-18IO1
MDC500-18IO1
Part No.:
MDC500-18IO1
Manufacturer:
IXYS
Category:
Thyristors - SCRs - Modules
Package:
Datasheet:
ShinYuaMDC500-18IO1.pdf
Description:
DIODE MODULE 1800V WC-500
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
NumberofSCRsDiodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage-OffState:
1.8 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
545 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
1294 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
3 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
300 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
16500A @ 50Hz
Current-Hold(Ih)(Max):
1 A
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)