Yageo MFR-25FBF52-360R
MFR-25FBF52-360R
Part No.:
MFR-25FBF52-360R
Manufacturer:
Yageo
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaMFR-25FBF52-360R.pdf
Description:
RES 360 OHM 1% 1/4W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
MFR
ProductStatus:
Active
Resistance:
360 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Film
Features:
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.094 Dia x 0.248 L (2.40mm x 6.30mm)