Gaia Converter MGDTK25HCE
MGDTK25HCE
Part No.:
MGDTK25HCE
Manufacturer:
Gaia Converter
Category:
DC DC Converters
Package:
8-DIP Module
Datasheet:
ShinYuaMGDTK25HCE.pdf
Description:
DC DC CONVERTER
  • Related Categories
Package/Case:
8-DIP Module
Packaging:
Bulk
Series:
MGDK25 (25W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
3
Voltage-Input(Min):
9V
Voltage-Input(Max):
36V
Voltage-Output1:
5V
Voltage-Output2:
12V
Voltage-Output3:
-12V
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
2.5A, 500mA, 500mA
Power(Watts):
25 W
Voltage-Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 95°C
Efficiency:
87%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.00 L x 2.00 W x 0.50 H (50.8mm x 50.8mm x 12.7mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaMGDTK25HCE.pdf
1. How to order MGDTK25HCE on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the MGDTK25HCE price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MGDTK25HCE?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MGDTK25HCE.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MGDTK25HCE pin diagram, MGDTK25HCE datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MGDSK25OC MGDSK25OF MGDSK25HC MGDTK25HCE MGDSK25HB
Part Number MGDSK25OC MGDSK25OF MGDSK25HC MGDTK25HCE MGDSK25HB
Manufacturer Gaia Converter Gaia Converter Gaia Converter Gaia Converter Gaia Converter
Package/Case 8-DIP Module 8-DIP Module 8-DIP Module 8-DIP Module 8-DIP Module
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series MGDK25 (25W) MGDK25 (25W) MGDK25 (25W) MGDK25 (25W) MGDK25 (25W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 3 3 3 3 3
Voltage-Input(Min) 9V 9V 9V 9V 9V
Voltage-Input(Max) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage-Output1 5V 5V 5V 5V 5V
Voltage-Output2 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage-Output3 -12V -12V -12V -12V -12V
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 2.5A, 500mA, 500mA 2.5A, 500mA, 500mA 2.5A, 500mA, 500mA 2.5A, 500mA, 500mA 2.5A, 500mA, 500mA
Power(Watts) 25 W 25 W 25 W 25 W 25 W
Voltage-Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 95°C -40°C ~ 95°C -40°C ~ 95°C -40°C ~ 95°C -40°C ~ 95°C
Efficiency 87% 87% 87% 87% 87%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 2.00 L x 2.00 W x 0.50 H (50.8mm x 50.8mm x 12.7mm) 2.00 L x 2.00 W x 0.50 H (50.8mm x 50.8mm x 12.7mm) 2.00 L x 2.00 W x 0.50 H (50.8mm x 50.8mm x 12.7mm) 2.00 L x 2.00 W x 0.50 H (50.8mm x 50.8mm x 12.7mm) 2.00 L x 2.00 W x 0.50 H (50.8mm x 50.8mm x 12.7mm)