Murata Power Solutions Inc. MGJ6D052005DC
MGJ6D052005DC
Part No.:
MGJ6D052005DC
Manufacturer:
Murata Power Solutions Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
7-DIP Module
Datasheet:
ShinYuaMGJ6D052005DC.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 20V -5V 6W
  • Related Categories
Package/Case:
7-DIP Module
Packaging:
Tray
Series:
MGJ6 (6W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
2
Voltage-Input(Min):
4.5V
Voltage-Input(Max):
9V
Voltage-Output1:
20V
Voltage-Output2:
-5V
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
240mA, 240mA
Power(Watts):
6 W
Voltage-Isolation:
5.2 kV
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Features:
SCP, UVLO
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Efficiency:
80%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.79 L x 1.09 W x 0.39 H (45.5mm x 27.8mm x 9.8mm)