Murata Power Solutions Inc. MGJ6D241510DC
MGJ6D241510DC
Part No.:
MGJ6D241510DC
Package:
7-DIP Module
Datasheet:
ShinYuaMGJ6D241510DC.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 15V -10V 6W
  • Related Categories
Package/Case:
7-DIP Module
Series:
MGJ6 (6W)
Voltage-Input(Min):
18V
Voltage-Input(Max):
36V
Voltage-Output1:
15V
Voltage-Output2:
-10V
Current-Output(Max):
240mA, 240mA
Power(Watts):
6 W
Voltage-Isolation:
5.2 kV
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Efficiency:
82%
Size/Dimension:
1.79 L x 1.09 W x 0.39 H (45.5mm x 27.8mm x 9.8mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Datasheet:
ShinYuaMGJ6D241510DC.pdf
1. How to order MGJ6D241510DC on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the MGJ6D241510DC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MGJ6D241510DC?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MGJ6D241510DC.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MGJ6T24150505MC-R7 MGJ6D241510DC MGJ6D121505SC MGJ6D121510DC MGJ6D121505LMC-R7
Part Number MGJ6T24150505MC-R7 MGJ6D241510DC MGJ6D121505SC MGJ6D121510DC MGJ6D121505LMC-R7
Package/Case 7-DIP Module 7-DIP Module 7-DIP Module 7-DIP Module 7-DIP Module
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series MGJ6 (6W) MGJ6 (6W) MGJ6 (6W) MGJ6 (6W) MGJ6 (6W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 2 2 2 2 2
Voltage-Input(Min) 18V 18V 18V 18V 18V
Voltage-Input(Max) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage-Output1 15V 15V 15V 15V 15V
Voltage-Output2 -10V -10V -10V -10V -10V
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 240mA, 240mA 240mA, 240mA 240mA, 240mA 240mA, 240mA 240mA, 240mA
Power(Watts) 6 W 6 W 6 W 6 W 6 W
Voltage-Isolation 5.2 kV 5.2 kV 5.2 kV 5.2 kV 5.2 kV
Features SCP, UVLO SCP, UVLO SCP, UVLO SCP, UVLO SCP, UVLO
OperatingTemperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Efficiency 82% 82% 82% 82% 82%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 1.79 L x 1.09 W x 0.39 H (45.5mm x 27.8mm x 9.8mm) 1.79 L x 1.09 W x 0.39 H (45.5mm x 27.8mm x 9.8mm) 1.79 L x 1.09 W x 0.39 H (45.5mm x 27.8mm x 9.8mm) 1.79 L x 1.09 W x 0.39 H (45.5mm x 27.8mm x 9.8mm) 1.79 L x 1.09 W x 0.39 H (45.5mm x 27.8mm x 9.8mm)