Stackpole Electronics Inc MGM2JA51K0
MGM2JA51K0
Part No.:
MGM2JA51K0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaMGM2JA51K0.pdf
Description:
RES 51K OHM 5% 2W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
MGM
ProductStatus:
Active
Resistance:
51 kOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
2W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Safety
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.177 Dia x 0.453 L (4.50mm x 11.50mm)