Cosel USA, Inc. MGS61205
MGS61205
Part No.:
MGS61205
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
7-SIP Module
Datasheet:
ShinYuaMGS61205.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V
  • Related Categories
Package/Case:
7-SIP Module
Packaging:
Tube
Series:
MGS (6W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
9V
Voltage-Input(Max):
18V
Voltage-Output1:
5V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
1.2A
Power(Watts):
Voltage-Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
85%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.87 L x 0.37 W x 0.47 H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaMGS61205.pdf
1. How to order MGS61205 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the MGS61205 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MGS61205?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MGS61205.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MGS61205 pin diagram, MGS61205 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MGS61215 MGS61205 MGS62405 MGS60512 MGS60505
Part Number MGS61215 MGS61205 MGS62405 MGS60512 MGS60505
Manufacturer Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc.
Package/Case 7-SIP Module 7-SIP Module 7-SIP Module 7-SIP Module 7-SIP Module
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series MGS (6W) MGS (6W) MGS (6W) MGS (6W) MGS (6W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 9V 9V 9V 9V 9V
Voltage-Input(Max) 18V 18V 18V 18V 18V
Voltage-Output1 5V 5V 5V 5V 5V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 1.2A 1.2A 1.2A 1.2A 1.2A
Power(Watts) - - - - -
Voltage-Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 85% 85% 85% 85% 85%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 0.87 L x 0.37 W x 0.47 H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm) 0.87 L x 0.37 W x 0.47 H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm) 0.87 L x 0.37 W x 0.47 H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm) 0.87 L x 0.37 W x 0.47 H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm) 0.87 L x 0.37 W x 0.47 H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)