Microchip Technology MIC2206-1.8BML
MIC2206-1.8BML
Part No.:
MIC2206-1.8BML
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear + Switching
Package:
10-VFDFN Exposed Pad, 10-MLF®
Datasheet:
MIC2206-1.8BML.pdf
Description:
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10MLF
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Topology:
Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1)
NumberofOutputs:
2
Frequency-Switching:
2MHz
Voltage/Current-Output1:
1.8V, 1A
Voltage/Current-Output2:
1V, 120mA
Voltage/Current-Output3:
w/LEDDriver:
No
w/Supervisor:
No
w/Sequencer:
Voltage-Supply:
2.7V ~ 5.5V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C