Microchip Technology MIC29150-12WT
MIC29150-12WT
Part No.:
MIC29150-12WT
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaMIC29150-12WT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3
  • Related Categories
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
26V
Voltage-Output(Min/Fixed):
12V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.6V @ 1.5A
Current-Output:
1.5A
Current-Quiescent(Iq):
Current-Supply(Max):
PSRR:
ControlFeatures:
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C