Microchip Technology MIC29151-12WU-TR
MIC29151-12WU-TR
Part No.:
MIC29151-12WU-TR
Package:
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
ShinYuaMIC29151-12WU-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO263-5
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Voltage-Input(Max):
26V
Voltage-Output(Min/Fixed):
12V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.6V @ 1.5A
Current-Output:
1.5A
ControlFeatures:
Enable
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C