Microchip Technology MIC29151-3.3WU
MIC29151-3.3WU
Part No.:
MIC29151-3.3WU
Package:
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
ShinYuaMIC29151-3.3WU.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO263-5
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tube
Voltage-Input(Max):
26V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.6V @ 1.5A
Current-Output:
1.5A
ControlFeatures:
Enable
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C