Microchip Technology MIC39500-1.8WU
MIC39500-1.8WU
Part No.:
MIC39500-1.8WU
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
ShinYuaMIC39500-1.8WU.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 5A TO263-3
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
16V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.8V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.575V @ 5A
Current-Output:
5A
Current-Quiescent(Iq):
Current-Supply(Max):
PSRR:
ControlFeatures:
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C