Microchip Technology MIC39501-2.5WU
MIC39501-2.5WU
Part No.:
MIC39501-2.5WU
Package:
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
ShinYuaMIC39501-2.5WU.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 5A TO263-5
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
Voltage-Input(Max):
16V
Voltage-Output(Min/Fixed):
2.5V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.575V @ 5A
Current-Output:
5A
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C