Microchip Technology MIC5239-3.3YMM
MIC5239-3.3YMM
Part No.:
MIC5239-3.3YMM
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
ShinYuaMIC5239-3.3YMM.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8MSOP
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
Voltage-Input(Max):
30V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.35V @ 500mA (Typ)
Current-Output:
500mA
Current-Quiescent(Iq):
45 µA
Current-Supply(Max):
15 mA
PSRR:
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C