Microchip Technology MIC5265-3.3YD5
MIC5265-3.3YD5
Part No.:
MIC5265-3.3YD5
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
ShinYuaMIC5265-3.3YD5.pdf
Description:
IC REG LIN 3.3V 150MA TSOT23-5
  • Related Categories
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.5V @ 150mA
Current-Output:
150mA
Current-Quiescent(Iq):
2 µA
Current-Supply(Max):
150 µA
PSRR:
64dB ~ 62dB (1kHz ~ 100Hz)
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C