IXYS MKI75-12E8
MKI75-12E8
Part No.:
MKI75-12E8
Manufacturer:
IXYS
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
E3
Datasheet:
ShinYuaMKI75-12E8.pdf
Description:
IGBT MODULE 1200V 130A 500W E3
Packaging:
Box
Series:
ProductStatus:
Obsolete
IGBTType:
NPT
Configuration:
Full Bridge Inverter
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1200 V
Current-Collector(Ic)(Max):
130 A
Power-Max:
500 W
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.5V @ 15V, 75A
Current-CollectorCutoff(Max):
1.1 mA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
5.7 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTCThermistor:
No
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)