IXYS MMO230-18IO7
MMO230-18IO7
Part No.:
MMO230-18IO7
Manufacturer:
IXYS
Category:
Thyristors - SCRs - Modules
Package:
Datasheet:
ShinYuaMMO230-18IO7.pdf
Description:
MODULE AC CONTROL 1800V ECO-PAC2
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Structure:
1-Phase Controller - All SCRs
NumberofSCRsDiodes:
2 SCRs
Voltage-OffState:
1.8 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
105 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
180 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.5 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
150 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
2250A, 2400A
Current-Hold(Ih)(Max):
200 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)