3M MNG10-55PK-A
MNG10-55PK-A
Part No.:
MNG10-55PK-A
Manufacturer:
3M
Category:
Terminals - Wire Pin Connectors
Package:
Datasheet:
MNG10-55PK-A.pdf
Description:
CONN WIRE PIN 10-12AWG SCOTCHLOK
Packaging:
Bulk
Series:
Scotchlok™
RoHS:
RoHS
Color:
Yellow
Features:
Insulation:
Insulated
Wire Gauge:
10-12 AWG
Part Status:
Active
Termination:
Crimp
Length - Pin:
0.550" (13.97mm)
Pin Diameter:
Circular - 0.110" (2.79mm) Dia
Length - Overall:
1.060" (26.92mm)
Insulation Diameter:
0.270" (6.86mm)