3M MVU10-55PK-A
MVU10-55PK-A
Part No.:
MVU10-55PK-A
Manufacturer:
3M
Category:
Terminals - Wire Pin Connectors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMVU10-55PK-A.pdf
Description:
CONN WIRE PIN 10-12AWG SCOTCHLOK
Packaging:
Bulk
Series:
Scotchlok™
RoHS:
RoHS
Color:
Yellow
Features:
Insulation:
Insulated
Wire Gauge:
10-12 AWG
Part Status:
Active
Termination:
Crimp
Length - Pin:
0.550" (13.97mm)
Pin Diameter:
Circular - 0.110" (2.79mm) Dia
Length - Overall:
1.060" (26.92mm)
Insulation Diameter:
0.250" (6.35mm)
Category:
Datasheet:
ShinYuaMVU10-55PK-A.pdf
1. How to order MVU10-55PK-A on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the MVU10-55PK-A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MVU10-55PK-A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MVU10-55PK-A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 82P-47-NB-A 83P-55-NB-A MVU14-47PK-A MVU18-47PK-A MVU10-55PK-A
Part Number 82P-47-NB-A 83P-55-NB-A MVU14-47PK-A MVU18-47PK-A MVU10-55PK-A
Manufacturer 3M 3M 3M 3M 3M
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series Scotchlok™ Scotchlok™ Scotchlok™ Scotchlok™ Scotchlok™
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Color Yellow Yellow Yellow Yellow Yellow
Features - - - - -
Insulation Insulated Insulated Insulated Insulated Insulated
Wire Gauge 10-12 AWG 10-12 AWG 10-12 AWG 10-12 AWG 10-12 AWG
Part Status Active Active Active Active Active
Termination Crimp Crimp Crimp Crimp Crimp
Length - Pin 0.550" (13.97mm) 0.550" (13.97mm) 0.550" (13.97mm) 0.550" (13.97mm) 0.550" (13.97mm)
Pin Diameter Circular - 0.110" (2.79mm) Dia Circular - 0.110" (2.79mm) Dia Circular - 0.110" (2.79mm) Dia Circular - 0.110" (2.79mm) Dia Circular - 0.110" (2.79mm) Dia
Length - Overall 1.060" (26.92mm) 1.060" (26.92mm) 1.060" (26.92mm) 1.060" (26.92mm) 1.060" (26.92mm)
Insulation Diameter 0.250" (6.35mm) 0.250" (6.35mm) 0.250" (6.35mm) 0.250" (6.35mm) 0.250" (6.35mm)