Luminus Devices Inc. MP-2835-1100-PG
MP-2835-1100-PG
Part No.:
MP-2835-1100-PG
Manufacturer:
Luminus Devices Inc.
Category:
LED Lighting - Color
Package:
1113 (2835 Metric)
Datasheet:
ShinYuaMP-2835-1100-PG.pdf
Description:
LED MP2835
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
MP-2835 Horticulture
ProductStatus:
Not For New Designs
Color:
Green
Wavelength:
520nm
Current-Test:
60mA
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
2.82V
Lumens/Watt@Current-Test:
Current-Max:
240mA
LuminousFlux@Current/Temperature:
100mW (Typ)
Temperature-Test:
25°C
ViewingAngle:
120°
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
1113 (2835 Metric)
Category:
LED Lighting - Color
Datasheet:
ShinYuaMP-2835-1100-PG.pdf
1. How to order MP-2835-1100-PG on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the MP-2835-1100-PG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MP-2835-1100-PG?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MP-2835-1200-B MP-2835-1100-PG MP-2835-1100-FR MP-2835-1100-DR
Part Number MP-2835-1200-B MP-2835-1100-PG MP-2835-1100-FR MP-2835-1100-DR
Manufacturer Luminus Devices Inc. Luminus Devices Inc. Luminus Devices Inc. Luminus Devices Inc.
Series MP-2835 Horticulture MP-2835 Horticulture MP-2835 Horticulture MP-2835 Horticulture
ProductStatus Not For New Designs Not For New Designs Not For New Designs Not For New Designs
Color Green Green Green Green
Wavelength 520nm 520nm 520nm 520nm
Current-Test 60mA 60mA 60mA 60mA
Voltage-Forward(Vf)(Typ) 2.82V 2.82V 2.82V 2.82V
Current-Max 240mA 240mA 240mA 240mA
LuminousFlux@Current/Temperature 100mW (Typ) 100mW (Typ) 100mW (Typ) 100mW (Typ)
Temperature-Test 25°C 25°C 25°C 25°C