KEMET MPCH1040L1R0
MPCH1040L1R0
Part No.:
MPCH1040L1R0
Manufacturer:
KEMET
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
ShinYuaMPCH1040L1R0.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 17A 2.3 MOHM SMD
  • Related Categories
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
MPCH
ProductStatus:
Active
Type:
Material-Core:
Metal Composite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
CurrentRating(Amps):
17 A
Current-Saturation(Isat):
17A
Shielding:
Shielded
DCResistance(DCR):
2.3mOhm
Q@Freq:
Frequency-SelfResonant:
Ratings:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test:
100 kHz
Features:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
Category:
Fixed Inductors
Datasheet:
ShinYuaMPCH1040L1R0.pdf
1. How to order MPCH1040L1R0 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the MPCH1040L1R0 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MPCH1040L1R0?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MPCH1040L1R0.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MPCH0730LR12 MPCH1040L1R0 MPCH0730LR24 MPCH0740LR24 MPCH1055L1R3
Part Number MPCH0730LR12 MPCH1040L1R0 MPCH0730LR24 MPCH0740LR24 MPCH1055L1R3
Manufacturer KEMET KEMET KEMET KEMET KEMET
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Series MPCH MPCH MPCH MPCH MPCH
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type - - - - -
Material-Core Metal Composite Metal Composite Metal Composite Metal Composite Metal Composite
Inductance 1 µH 1 µH 1 µH 1 µH 1 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
CurrentRating(Amps) 17 A 17 A 17 A 17 A 17 A
Current-Saturation(Isat) 17A 17A 17A 17A 17A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DCResistance(DCR) 2.3mOhm 2.3mOhm 2.3mOhm 2.3mOhm 2.3mOhm
Q@Freq - - - - -
Ratings - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz