KYOCERA AVX MR072A222GSA
MR072A222GSA
Part No.:
MR072A222GSA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaMR072A222GSA.pdf
Description:
CAP CER 2200PF 200V NP0 RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
Military, MIL-PRF-20, Ceralam® MR07
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±2%
Voltage-Rated:
200V
TemperatureCoefficient:
C0G, NP0
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
High Reliability
FailureRate:
S (0.001%)
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.490 L x 0.140 W (12.44mm x 3.55mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.400 (10.16mm)
Category:
Ceramic Capacitors
Datasheet:
ShinYuaMR072A222GSA.pdf
1. How to order MR072A222GSA on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the MR072A222GSA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MR072A222GSA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MR072A222GSA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MR075A104FSA MR072A222GSA
Part Number MR075A104FSA MR072A222GSA
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Package/Case Radial Radial
Packaging Bulk Bulk
Series Military, MIL-PRF-20, Ceralam® MR07 Military, MIL-PRF-20, Ceralam® MR07
ProductStatus Active Active
Capacitance 2200 pF 2200 pF
Tolerance ±2% ±2%
Voltage-Rated 200V 200V
TemperatureCoefficient C0G, NP0 C0G, NP0
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - -
Ratings - -
Applications High Reliability High Reliability
FailureRate S (0.001%) S (0.001%)
MountingType Through Hole Through Hole
Size/Dimension 0.490 L x 0.140 W (12.44mm x 3.55mm) 0.490 L x 0.140 W (12.44mm x 3.55mm)
Height-Seated(Max) 0.500 (12.70mm) 0.500 (12.70mm)
Thickness(Max) - -
LeadSpacing 0.400 (10.16mm) 0.400 (10.16mm)