Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MRS16000C4701FRP00
MRS16000C4701FRP00
Part No.:
MRS16000C4701FRP00
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaMRS16000C4701FRP00.pdf
Description:
RES 4.7K OHM 0.4W 1% AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
MRS16
ProductStatus:
Active
Resistance:
4.7 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.4W
Composition:
Metal Film
Features:
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.063 Dia x 0.142 L (1.60mm x 3.60mm)