Adam Tech MRS2-10-U-SMT
MRS2-10-U-SMT
Part No.:
MRS2-10-U-SMT
Manufacturer:
Adam Tech
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
ShinYuaMRS2-10-U-SMT.pdf
Description:
RECEPTACLE STRIP, 10P 1.0MM PITC
Packaging:
Tube
Series:
MRS2
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Header
ContactType:
Female Socket
Style:
Board to Board
NumberofPositions:
10
NumberofPositionsLoaded:
All
Pitch-Mating:
0.039 (1.00mm)
NumberofRows:
2
RowSpacing-Mating:
0.039 (1.00mm)
MountingType:
Surface Mount
Termination:
Solder
FasteningType:
Push-Pull
ContactFinish-Mating:
Gold
ContactFinishThickness-Mating:
Flash
InsulationColor:
Black
InsulationHeight:
0.089 (2.26mm)
ContactLength-Post:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
MaterialFlammabilityRating:
UL94 V-0
ContactFinish-Post:
Gold
MatedStackingHeights:
IngressProtection:
Category:
Datasheet:
ShinYuaMRS2-10-U-SMT.pdf
1. How to order MRS2-10-U-SMT on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the MRS2-10-U-SMT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MRS2-10-U-SMT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MRS2-10-U-SMT.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MRS2-12-U-SMT MRS2-14-U-SMT MRS2-16-U-SMT MRS2-20-U-SMT MRS2-10-U-SMT
Part Number MRS2-12-U-SMT MRS2-14-U-SMT MRS2-16-U-SMT MRS2-20-U-SMT MRS2-10-U-SMT
Manufacturer Adam Tech Adam Tech Adam Tech Adam Tech Adam Tech
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series MRS2 MRS2 MRS2 MRS2 MRS2
ProductStatus Active Active Active Active Active
ConnectorType Header Header Header Header Header
ContactType Female Socket Female Socket Female Socket Female Socket Female Socket
Style Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board
NumberofPositions 10 10 10 10 10
NumberofPositionsLoaded All All All All All
Pitch-Mating 0.039 (1.00mm) 0.039 (1.00mm) 0.039 (1.00mm) 0.039 (1.00mm) 0.039 (1.00mm)
NumberofRows 2 2 2 2 2
RowSpacing-Mating 0.039 (1.00mm) 0.039 (1.00mm) 0.039 (1.00mm) 0.039 (1.00mm) 0.039 (1.00mm)
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
FasteningType Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull
ContactFinish-Mating Gold Gold Gold Gold Gold
ContactFinishThickness-Mating Flash Flash Flash Flash Flash
InsulationColor Black Black Black Black Black
InsulationHeight 0.089 (2.26mm) 0.089 (2.26mm) 0.089 (2.26mm) 0.089 (2.26mm) 0.089 (2.26mm)
ContactLength-Post - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C