Freescale Semiconductor MSC8156ESVT1000B
MSC8156ESVT1000B
Part No.:
MSC8156ESVT1000B
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Category:
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Package:
Datasheet:
ShinYuaMSC8156ESVT1000B.pdf
Description:
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, 32-BIT
Packaging:
Tray
Series:
StarCore
ProductStatus:
Obsolete
Type:
SC3850 Six Core
Interface:
Ethernet, I²C, PCI, RGMII, Serial RapidIO, SGMII, SPI, UART/USART
ClockRate:
1GHz
Non-VolatileMemory:
ROM (96kB)
On-ChipRAM:
576kB
Voltage-I/O:
2.50V
Voltage-Core:
1.00V
OperatingTemperature:
0°C ~ 105°C (TJ)