Microsemi Corporation MSFC160-12
MSFC160-12
Part No.:
MSFC160-12
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Thyristors - SCRs - Modules
Package:
Datasheet:
MSFC160-12.pdf
Description:
MOD THYRISTOR DIODE DBLR 160A D1
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
NumberofSCRsDiodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage-OffState:
1.2 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
160 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
3 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
150 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
5400A @ 50Hz
Current-Hold(Ih)(Max):
400 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)