XP Power MTC5028S15
MTC5028S15
Part No.:
MTC5028S15
Manufacturer:
XP Power
Category:
DC DC Converters
Package:
11-DIP Module
Datasheet:
ShinYuaMTC5028S15.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 15V 50W
  • Related Categories
Package/Case:
11-DIP Module
Packaging:
Box
Series:
MTC (50W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
10V
Voltage-Input(Max):
40V
Voltage-Output1:
15V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
3.33A
Power(Watts):
50 W
Voltage-Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
OperatingTemperature:
-40°C ~ 100°C
Efficiency:
84%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.28 L x 1.45 W x 0.50 H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaMTC5028S15.pdf
1. How to order MTC5028S15 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the MTC5028S15 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MTC5028S15?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MTC5028S15.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MTC5028S15 pin diagram, MTC5028S15 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MTC5028S05 MTC5028S12 MTC5028S28 MTC5028S15 MTC5028S3V3
Part Number MTC5028S05 MTC5028S12 MTC5028S28 MTC5028S15 MTC5028S3V3
Manufacturer XP Power XP Power XP Power XP Power XP Power
Package/Case 11-DIP Module 11-DIP Module 11-DIP Module 11-DIP Module 11-DIP Module
Packaging Box Box Box Box Box
Series MTC (50W) MTC (50W) MTC (50W) MTC (50W) MTC (50W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 10V 10V 10V 10V 10V
Voltage-Input(Max) 40V 40V 40V 40V 40V
Voltage-Output1 15V 15V 15V 15V 15V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 3.33A 3.33A 3.33A 3.33A 3.33A
Power(Watts) 50 W 50 W 50 W 50 W 50 W
Voltage-Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
OperatingTemperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
Efficiency 84% 84% 84% 84% 84%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 2.28 L x 1.45 W x 0.50 H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm) 2.28 L x 1.45 W x 0.50 H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm) 2.28 L x 1.45 W x 0.50 H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm) 2.28 L x 1.45 W x 0.50 H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm) 2.28 L x 1.45 W x 0.50 H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)