3M MU18-250DFK
MU18-250DFK
Part No.:
MU18-250DFK
Manufacturer:
3M
Category:
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMU18-250DFK.pdf
Description:
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.250
Packaging:
Bulk
Series:
Scotchlok™
RoHS:
RoHS
Color:
Gender:
Female
Features:
Butted Seam
Tab Width:
0.250" (6.35mm)
Insulation:
Non-Insulated
Tab Length:
Wire Gauge:
18-22 AWG
Part Status:
Active
Termination:
Crimp
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Tab Thickness:
0.032" (0.81mm)
Terminal Type:
Standard
Contact Finish:
Tin
Contact Material:
Brass
Length - Overall:
0.660" (16.76mm)
Category:
Datasheet:
ShinYuaMU18-250DFK.pdf
1. How to order MU18-250DFK on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the MU18-250DFK price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MU18-250DFK?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MU18-250DFK.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MU14-250DFK MU20-110/32DFK-A MU18-250DFK MU18-187DFK MU14-187DMK
Part Number MU14-250DFK MU20-110/32DFK-A MU18-250DFK MU18-187DFK MU14-187DMK
Manufacturer 3M 3M 3M 3M 3M
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series Scotchlok™ Scotchlok™ Scotchlok™ Scotchlok™ Scotchlok™
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Color - - - - -
Gender Female Female Female Female Female
Features Butted Seam Butted Seam Butted Seam Butted Seam Butted Seam
Tab Width 0.250" (6.35mm) 0.250" (6.35mm) 0.250" (6.35mm) 0.250" (6.35mm) 0.250" (6.35mm)
Insulation Non-Insulated Non-Insulated Non-Insulated Non-Insulated Non-Insulated
Tab Length - - - - -
Wire Gauge 18-22 AWG 18-22 AWG 18-22 AWG 18-22 AWG 18-22 AWG
Part Status Active Active Active Active Active
Termination Crimp Crimp Crimp Crimp Crimp
Tab Thickness 0.032" (0.81mm) 0.032" (0.81mm) 0.032" (0.81mm) 0.032" (0.81mm) 0.032" (0.81mm)
Terminal Type Standard Standard Standard Standard Standard
Contact Finish Tin Tin Tin Tin Tin
Contact Material Brass Brass Brass Brass Brass
Length - Overall 0.660" (16.76mm) 0.660" (16.76mm) 0.660" (16.76mm) 0.660" (16.76mm) 0.660" (16.76mm)