United Chemi-Con MVA16VE222ML17TR
MVA16VE222ML17TR
Part No.:
MVA16VE222ML17TR
Datasheet:
ShinYuaMVA16VE222ML17TR.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 16V SMD
Packaging:
Tray
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
241mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.15 A @ 120 Hz
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.650 (16.50mm)
SurfaceMountLandSize:
0.669 L x 0.669 W (17.00mm x 17.00mm)