United Chemi-Con MVA35VC4R7MD55TP
MVA35VC4R7MD55TP
Part No.:
MVA35VC4R7MD55TP
Datasheet:
ShinYuaMVA35VC4R7MD55TP.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
49.372Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
18 mA @ 120 Hz
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.205 (5.20mm)
SurfaceMountLandSize:
0.169 L x 0.169 W (4.30mm x 4.30mm)
MountingType:
Surface Mount
Datasheet:
ShinYuaMVA35VC4R7MD55TP.pdf
1. How to order MVA35VC4R7MD55TP on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the MVA35VC4R7MD55TP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MVA35VC4R7MD55TP?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MVA6.3VC33RMD55TP MVA6.3VC47RMD55TP MVA6.3VC101ME55TP MVA35VC4R7MD55TP MVA35VC10RMD55TP
Part Number MVA6.3VC33RMD55TP MVA6.3VC47RMD55TP MVA6.3VC101ME55TP MVA35VC4R7MD55TP MVA35VC10RMD55TP
Manufacturer United Chemi-Con United Chemi-Con United Chemi-Con United Chemi-Con United Chemi-Con
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series MVA MVA MVA MVA MVA
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Capacitance 4.7 µF 4.7 µF 4.7 µF 4.7 µF 4.7 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Voltage-Rated 35 V 35 V 35 V 35 V 35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance) 49.372Ohm @ 120Hz 49.372Ohm @ 120Hz 49.372Ohm @ 120Hz 49.372Ohm @ 120Hz 49.372Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Polarization Polar Polar Polar Polar Polar
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency 18 mA @ 120 Hz 18 mA @ 120 Hz 18 mA @ 120 Hz 18 mA @ 120 Hz 18 mA @ 120 Hz
LeadSpacing - - - - -
Size/Dimension 0.157 Dia (4.00mm) 0.157 Dia (4.00mm) 0.157 Dia (4.00mm) 0.157 Dia (4.00mm) 0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max) 0.205 (5.20mm) 0.205 (5.20mm) 0.205 (5.20mm) 0.205 (5.20mm) 0.205 (5.20mm)
SurfaceMountLandSize 0.169 L x 0.169 W (4.30mm x 4.30mm) 0.169 L x 0.169 W (4.30mm x 4.30mm) 0.169 L x 0.169 W (4.30mm x 4.30mm) 0.169 L x 0.169 W (4.30mm x 4.30mm) 0.169 L x 0.169 W (4.30mm x 4.30mm)