United Chemi-Con MVA63VC101MK14TR
MVA63VC101MK14TR
Part No.:
MVA63VC101MK14TR
Datasheet:
ShinYuaMVA63VC101MK14TR.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD
Packaging:
Tray
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
2.321Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
380 mA @ 120 Hz
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.531 (13.50mm)
SurfaceMountLandSize:
0.512 L x 0.512 W (13.00mm x 13.00mm)