Stackpole Electronics Inc MVM3KB8K20
MVM3KB8K20
Part No.:
MVM3KB8K20
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaMVM3KB8K20.pdf
Description:
RES 8.2K OHM 10% 3W RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
MVM
ProductStatus:
Active
Resistance:
8.2 kOhms
Tolerance:
±10%
Power(Watts):
3W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Radial Lead
Height-Seated(Max):
0.492 L x 0.335 W (12.50mm x 8.50mm)
NumberofTerminations:
1.063 (27.00mm)