Stackpole Electronics Inc MVM5JB300R
MVM5JB300R
Part No.:
MVM5JB300R
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaMVM5JB300R.pdf
Description:
RES 300 OHM 5% 5W RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Tray
Series:
MVM
ProductStatus:
Active
Resistance:
300 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
5W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.512 L x 0.374 W (13.00mm x 9.50mm)
NumberofTerminations:
1.024 (26.00mm)