Stackpole Electronics Inc MVM5JB5K60
MVM5JB5K60
Part No.:
MVM5JB5K60
Datasheet:
ShinYuaMVM5JB5K60.pdf
Description:
RES 5.6K OHM 5% 5W RADIAL
Resistance:
5.6 kOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
5W
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.512 L x 0.374 W (13.00mm x 9.50mm)
NumberofTerminations:
1.024 (26.00mm)