United Chemi-Con MVY100VE221ML22TR
MVY100VE221ML22TR
Part No.:
MVY100VE221ML22TR
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
MVY100VE221ML22TR.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 100V SMD
Packaging:
Tray
Series:
MVY
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
900 mA @ 100 kHz
Impedance:
160 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.846 (21.50mm)
SurfaceMountLandSize:
0.669 L x 0.669 W (17.00mm x 17.00mm)