United Chemi-Con MVY16VE222MM17TR
MVY16VE222MM17TR
Part No.:
MVY16VE222MM17TR
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
MVY16VE222MM17TR.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 16V SMD
Packaging:
Tray
Series:
MVY
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
1.35 A @ 100 kHz
Impedance:
54 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
0.650 (16.50mm)
SurfaceMountLandSize:
0.748 L x 0.748 W (19.00mm x 19.00mm)