Intel N80960SA16
N80960SA16
Part No.:
N80960SA16
Manufacturer:
Intel
Category:
Embedded - Microprocessors
Package:
84-LCC (J-Lead)
Datasheet:
ShinYuaN80960SA16.pdf
Description:
32-BIT, 16MHZ, CMOS, PQCC84
  • Related Categories
Package/Case:
84-LCC (J-Lead)
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
CoreProcessor:
i960
NumberofCores/BusWidth:
1 Core, 32-Bit
Speed:
16MHz
Co-Processors/DSP:
RAMControllers:
GraphicsAcceleration:
No
Display&InterfaceControllers:
Ethernet:
SATA:
USB:
Voltage-I/O:
5V
OperatingTemperature:
0°C ~ 85°C (TC)