Diodes Incorporated NA555S-13
NA555S-13
Part No.:
NA555S-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Clock/Timing - Programmable Timers and Oscillators
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ShinYuaNA555S-13.pdf
Description:
IC OSC SINGLE TIMER 500KHZ 8SO
  • Related Categories
Package/Case:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
Type:
555 Type, Timer/Oscillator (Single)
Count:
Frequency:
500kHz
Voltage-Supply:
4.5V ~ 16V
Current-Supply:
13 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C