onsemi NCP134AMX085TCG
NCP134AMX085TCG
Part No.:
NCP134AMX085TCG
Manufacturer:
onsemi
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
NCP134AMX085TCG.pdf
Description:
IC REG LINEAR 0.85V 500MA 4XDFN
  • Related Categories
Package/Case:
4-XDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
0.85V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.25V @ 500mA
Current-Output:
500mA
Current-Quiescent(Iq):
110 µA
Current-Supply(Max):
PSRR:
70dB ~ 80dB (1kHz)
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TJ)