Murata Power Solutions Inc. NCS12S1203C
NCS12S1203C
Part No.:
NCS12S1203C
Manufacturer:
Murata Power Solutions Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
24-DIP Module, 8 Leads
Datasheet:
ShinYuaNCS12S1203C.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 12W
  • Related Categories
Package/Case:
24-DIP Module, 8 Leads
Packaging:
Tube
Series:
NCS12 (12W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
9V
Voltage-Input(Max):
36V
Voltage-Output1:
3.3V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
3.64A
Power(Watts):
12 W
Voltage-Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OTP, SCP, UVLO
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
83.5%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.26 L x 0.79 W x 0.41 H (32.0mm x 20.0mm x 10.5mm)