Murata Power Solutions Inc. NCS12S1215C
NCS12S1215C
Part No.:
NCS12S1215C
Manufacturer:
Murata Power Solutions Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
24-DIP Module, 8 Leads
Datasheet:
ShinYuaNCS12S1215C.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 15V 12W
  • Related Categories
Package/Case:
24-DIP Module, 8 Leads
Packaging:
Tube
Series:
NCS12 (12W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
9V
Voltage-Input(Max):
36V
Voltage-Output1:
15V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
800mA
Power(Watts):
12 W
Voltage-Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OTP, SCP, UVLO
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
85.5%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.26 L x 0.79 W x 0.41 H (32.0mm x 20.0mm x 10.5mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaNCS12S1215C.pdf
1. How to order NCS12S1215C on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the NCS12S1215C price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCS12S1215C?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NCS12S1215C.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image NCS12S1212C NCS12S1205C NCS12S1215C NCS12S4805C NCS12S4812C
Part Number NCS12S1212C NCS12S1205C NCS12S1215C NCS12S4805C NCS12S4812C
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series NCS12 (12W) NCS12 (12W) NCS12 (12W) NCS12 (12W) NCS12 (12W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 9V 9V 9V 9V 9V
Voltage-Input(Max) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage-Output1 15V 15V 15V 15V 15V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 800mA 800mA 800mA 800mA 800mA
Power(Watts) 12 W 12 W 12 W 12 W 12 W
Voltage-Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features OTP, SCP, UVLO OTP, SCP, UVLO OTP, SCP, UVLO OTP, SCP, UVLO OTP, SCP, UVLO
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Efficiency 85.5% 85.5% 85.5% 85.5% 85.5%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 1.26 L x 0.79 W x 0.41 H (32.0mm x 20.0mm x 10.5mm) 1.26 L x 0.79 W x 0.41 H (32.0mm x 20.0mm x 10.5mm) 1.26 L x 0.79 W x 0.41 H (32.0mm x 20.0mm x 10.5mm) 1.26 L x 0.79 W x 0.41 H (32.0mm x 20.0mm x 10.5mm) 1.26 L x 0.79 W x 0.41 H (32.0mm x 20.0mm x 10.5mm)