Powerex Inc. ND431821
ND431821
Part No.:
ND431821
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
Thyristors - SCRs - Modules
Package:
Datasheet:
ShinYuaND431821.pdf
Description:
SCR MOD ISO DUAL 1800V 210A
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Structure:
Series Connection - All SCRs
NumberofSCRsDiodes:
2 SCRs
Voltage-OffState:
1.8 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
210 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
330 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
3 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
150 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
11190A @ 60Hz
Current-Hold(Ih)(Max):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 130°C (TJ)