Newhaven Display Intl NHD-0108BZ-RN-YBW-33V
NHD-0108BZ-RN-YBW-33V
Part No.:
NHD-0108BZ-RN-YBW-33V
Manufacturer:
Newhaven Display Intl
Category:
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
Package:
Datasheet:
ShinYuaNHD-0108BZ-RN-YBW-33V.pdf
Description:
LCD MOD 8 DIG 8 X 1 REFLECTIVE
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
NumberofCharacters:
8
DisplayFormat:
8 x 1
CharacterFormat:
5 x 8 Dots
DisplayType:
STN - Super-Twisted Nematic
DisplayMode:
Reflective
CharacterSize:
7.10mm H x 3.40mm W
OutlineLxWxH:
53.00mm x 24.20mm x 11.00mm
ViewingArea:
35.00mm L x 12.60mm W
Backlight:
Without Backlight
Voltage-Supply:
3.3V
DotSize:
0.60mm W x 0.80mm H
Interface:
Parallel
ControllerType:
OperatingTemperature:
-20°C ~ 70°C
TextColor:
Blue
Category:
Datasheet:
1. How to order NHD-0108BZ-RN-YBW-33V on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the NHD-0108BZ-RN-YBW-33V price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NHD-0108BZ-RN-YBW-33V?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
NumberofCharacters 8 8 8 8 8
DisplayFormat 8 x 1 8 x 1 8 x 1 8 x 1 8 x 1
CharacterFormat 5 x 8 Dots 5 x 8 Dots 5 x 8 Dots 5 x 8 Dots 5 x 8 Dots
DisplayMode Reflective Reflective Reflective Reflective Reflective
CharacterSize 7.10mm H x 3.40mm W 7.10mm H x 3.40mm W 7.10mm H x 3.40mm W 7.10mm H x 3.40mm W 7.10mm H x 3.40mm W
OutlineLxWxH 53.00mm x 24.20mm x 11.00mm 53.00mm x 24.20mm x 11.00mm 53.00mm x 24.20mm x 11.00mm 53.00mm x 24.20mm x 11.00mm 53.00mm x 24.20mm x 11.00mm
ViewingArea 35.00mm L x 12.60mm W 35.00mm L x 12.60mm W 35.00mm L x 12.60mm W 35.00mm L x 12.60mm W 35.00mm L x 12.60mm W
Backlight Without Backlight Without Backlight Without Backlight Without Backlight Without Backlight
Voltage-Supply 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V
DotSize 0.60mm W x 0.80mm H 0.60mm W x 0.80mm H 0.60mm W x 0.80mm H 0.60mm W x 0.80mm H 0.60mm W x 0.80mm H