TE Connectivity Passive Product NHSA5030RJ
NHSA5030RJ
Part No.:
NHSA5030RJ
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
ShinYuaNHSA5030RJ.pdf
Description:
RES CHAS MNT 30 OHM 5% 50W
  • Related Categories
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Tray
Series:
HS, CGS
ProductStatus:
Active
Resistance:
30 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
50W
Composition:
Wirewound
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 200°C
Features:
Non-Inductive
CoatingHousingType:
Aluminum
MountingFeature:
Flanges
Size/Dimension:
2.008 L x 1.181 W (51.00mm x 30.00mm)
Height-Seated(Max):
0.669 (17.00mm)