Nisshinbo Micro Devices Inc. NJM2856DL3-33-TE1
NJM2856DL3-33-TE1
Part No.:
NJM2856DL3-33-TE1
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Datasheet:
ShinYuaNJM2856DL3-33-TE1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-5
  • Related Categories
Package/Case:
TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
8V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.2V @ 600mA
Current-Output:
1A
Current-Quiescent(Iq):
600 µA
Current-Supply(Max):
PSRR:
75dB (1kHz)
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Current, Short Circuit
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C