Yageo NKN100JR-73-0R68
NKN100JR-73-0R68
Part No.:
NKN100JR-73-0R68
Manufacturer:
Yageo
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaNKN100JR-73-0R68.pdf
Description:
RES 0.68 OHM 5% 1W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
NKN
ProductStatus:
Active
Resistance:
680 mOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
1W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
TemperatureCoefficient:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 200°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.189 Dia x 0.453 L (4.80mm x 11.50mm)