Yageo NKN-50JR-52-0R75
NKN-50JR-52-0R75
Part No.:
NKN-50JR-52-0R75
Manufacturer:
Yageo
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaNKN-50JR-52-0R75.pdf
Description:
RES 0.75 OHM 5% 1/2W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
NKN
ProductStatus:
Active
Resistance:
750 mOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
TemperatureCoefficient:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 200°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.138 Dia x 0.354 L (3.50mm x 9.00mm)