Yageo NSM200JB-3R6
NSM200JB-3R6
Part No.:
NSM200JB-3R6
Manufacturer:
Yageo
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaNSM200JB-3R6.pdf
Description:
RES 3.6 OHM 5% 2W RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
NSM
ProductStatus:
Active
Resistance:
3.6 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
2W
Composition:
Wirewound
Features:
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety
TemperatureCoefficient:
±300ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.433 L x 0.276 W (11.00mm x 7.00mm)
NumberofTerminations:
0.846 (21.50mm)