Yageo NSM500JB-8R2
NSM500JB-8R2
Part No.:
NSM500JB-8R2
Manufacturer:
Yageo
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaNSM500JB-8R2.pdf
Description:
RES 8.2 OHM 5% 5W RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
NSM
ProductStatus:
Active
Resistance:
8.2 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
5W
Composition:
Wirewound
Features:
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety
TemperatureCoefficient:
±300ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Radial Lead
Height-Seated(Max):
0.512 L x 0.354 W (13.00mm x 9.00mm)
NumberofTerminations:
1.043 (26.50mm)