Orion Fans OAB190-22-1
OAB190-22-1
Part No.:
OAB190-22-1
Manufacturer:
Orion Fans
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
ShinYuaOAB190-22-1.pdf
Description:
FAN IMP MTRZD 190X70 230V W/CAP
Packaging:
Bulk
Series:
OAB190
ProductStatus:
Active
Voltage-Rated:
230VAC
Size/Dimension:
Round - 190mm Dia
Width:
70.00mm
AirFlow:
370.0 CFM (10.36m³/min)
StaticPressure:
1.200 in H2O (298.9 Pa)
BearingType:
Ball
FanType:
Motorized Impellers
Features:
Permanent Split Capacitor Motor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:
63.0dB
Power(Watts):
72.0W
RPM:
2700 RPM
Termination:
4 Wire Leads
IngressProtection:
IP55 - Dust Protected, Water Resistant
OperatingTemperature:
-40 ~ 140°F (-40 ~ 60°C)
ApprovalAgency:
cURus, TUV
Category:
AC Fans
Datasheet:
ShinYuaOAB190-22-1.pdf
1. How to order OAB190-22-1 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the OAB190-22-1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of OAB190-22-1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of OAB190-22-1.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image OAB190-11-1 OAB190-22-1
Part Number OAB190-11-1 OAB190-22-1
Manufacturer Orion Fans Orion Fans
Packaging Bulk Bulk
Series OAB190 OAB190
ProductStatus Active Active
Voltage-Rated 230VAC 230VAC
Size/Dimension Round - 190mm Dia Round - 190mm Dia
Width 70.00mm 70.00mm
AirFlow 370.0 CFM (10.36m³/min) 370.0 CFM (10.36m³/min)
StaticPressure 1.200 in H2O (298.9 Pa) 1.200 in H2O (298.9 Pa)
BearingType Ball Ball
FanType Motorized Impellers Motorized Impellers
Noise 63.0dB 63.0dB
Power(Watts) 72.0W 72.0W
RPM 2700 RPM 2700 RPM
Termination 4 Wire Leads 4 Wire Leads
IngressProtection IP55 - Dust Protected, Water Resistant IP55 - Dust Protected, Water Resistant
OperatingTemperature -40 ~ 140°F (-40 ~ 60°C) -40 ~ 140°F (-40 ~ 60°C)